Feng shuei je pradávna múdrosť a učenie, ktorého hlavnou úlohou je harmonizovať priestor, v ktorom žijeme. Úplne najstaršie historické korene siahajú až do starovekej Číny, ale podobné princípy staviteľstva nájdeme aj v Indii. Prvky feng shuei sa však nachádzajú zakomponované v stavbách po celom svete.

yin yang
 
Toto učenie využíva sily prírody tak, aby naše príbytky poskytovali nielen fyzickú, ale aj psychickú ochranu. To znamená, že v nich má prúdiť zdravá a živá energia. Feng shuei je tiež súčasťou tradičnej čínskej medicíny a tak, ako pracuje s ľudským telom, snaží sa pracovať aj budovami. Tvrdí, že každý jeden priestor v dome má svoje jasne dané poslanie, vyžaruje energiu a tým pádom je v priamom spojení s ľuďmi, ktorí v ňom bývajú a žijú. Nie je to však také jednoduché – domácnosť nás ovplyvňuje aj vtedy, ak práve nie sme doma. Ak sa však naučíme základné techniky Feng shuei, budeme schopní naše telo liečiť pomocou priestoru, v ktorom žijeme.

relax
 
Pokiaľ chceme byť zdraví, musíme sa v prvom rade vedieť zregenerovať a oddýchnuť si. Najideálnejším spôsobom je kvalitne sa vyspať.
 
Čo do spálne nepatrí?
 

  • elektronika – pôsobí rušivo a je zdrojom elektromagnetického žiarenia
  • športové náradie – narúša romantiku a pôsobí aktivizujúco
  • pracovný kút – spálňa je určená na spánok, nie prácu
  • fotografie detí, rodiny, priateľov – narúšajú harmóniu partnerského vzťahu
  • akvária či fontány – reprezentujú vodný element, ktorý nepôsobí priaznivo

 
Ako si spálňu zariadiť?
 

  • Dvere na rovnakej stene, ako čelo postele

Nejde o najideálnejšie riešenie, avšak stále je možné dodržať pozitívne rozmiestnenie pre šírenie dobrej energie. Pokiaľ teda máte dvere na rovnakej stene, ako čelo postele, je nutné zaistiť, aby bol medzi vašou hlavou a dverami dostatočne veľký odstup a priestor na oddelenie v podobe nočného stolíka či skrine. To vám zaistí pocit bezpečia.

květy

  • Dvere naľavo, či napravo od postele

Pokiaľ máte dvere na stene po vašej ľavej, či pravej strane, je ideálne ich mať čo najbližšie k nohám. Získate tak dostatočne veľký priestor po stranách, ktorý slúži na prúdenie pozitívnej energie.

  • Posteľ ako centrálny bod

Najideálnejším riešením je umiestniť posteľ do stredu miestnosti, čelom opretú o stenu. Po oboch stranách môžete mať nočné stolíky a väčšie skrinky je dobré umiestniť skôr pred posteľ. Pokiaľ chcete posilniť dobrý spánok a príjemné vibrácie, podložte posteľ kobercom.
Je samozrejmé, že dvere sa nedajú len tak ľahko presunúť a preto Feng shuei ráta s viacerými možnými riešeniami. Netreba sa báť experimentovať!