Či je to vlastne alergia? Ide o prehnanú reakciu nášho organizmu na vonkajšie vplyvy. Konkrétne alergény, ktoré sa nachádzajú všade okolo nás. Pri alergii na plesne sa vo väčšine prípadov, prejavuje najmä na dýchacom ústrojenstve. Na rozdiel od iných alergií, ju totiž spôsobujú spóry húb, ktoré lietajú vzduchom podobne ako peľ, či prach. Vďaka týmto neviditeľným časticiam sa huby rozmnožujú.
Možno si hovoríte, že ak je vaša domácnosť dostatočne čistá, plesne vám nemôžu spôsobovať
problémy. Tieto organizmy však žijú všade naokolo. Pre život potrebujú najmä dostatočnú vlhkosť a ideálnu teplotu. Tmavé prostredie je pre nich len plusom. S plesňami sa stretneme aj v chladničke. V nej síce nie je príliš teplo, dôležité je však to, že teplota nekolíše. To je ďalšia podmienka na rozmnožovanie húb.
V interiéroch sa plesne vo zvýšenej miere vyskytujú hlavne počas zimného obdobia. Môže za to aj nedostatočné vetranie a menej denného svetla. Vo vonkajšom prostredí, sa vo vzduchu v skutočnosti vyskytuje viac spór húb, ako peľu, alebo prachu. Pokiaľ trpíte alergiou na plesne, prejavy ochorenia sa najčastejšie prejavia dýchacími ťažkosťami, hneď potom na slizniciach a menej často na pokožke.
Najčastejšie prejavy alergie na plesne:
– Problémy s dýchaním: pískavý zvuk pri dýchaní., častý kašeľ., nadmerné zadýchanie, ktoré
však nevzniká pri pohybe, ale skôr v pokoji., zrýchlené dýchanie., nočné budenie na silný
a dusivý kašeľ., suchá nosná sliznica., nadmerné kýchanie., soplenie., pálenie v nose.,
– Problémy so sliznicami: najčastejšie sa prejavy objavia na očiach. Ide najmä o pálenie
a slzenie očí, pri silnejšej alergii môže dôjsť aj k zápalu očných spojiviek.
– Kožné problémy: červené a podráždené miesta na pokožke, hlavne v oblasti tváre, vlasovej
pokožky, na vnútornej strane lakťov a v podkolení.
Pokiaľ pociťujete niektoré zo spomínaných zdravotných problémov, nebojte sa navštíviť lekára. Vyšetrenie nie je bolestivé a trvá len chvíľu. Ak alergiu nebudete riešiť, môže prerásť do omnoho horších problémov.