3D tlač už nejaký čas výrazne ovplyvňuje priemysel, medicínu a techniku. Naposledy spôsobilo rozruch umelé srdce, vytlačené 3D tlačiarňou a teraz predstavili prelomovú novinku v stavebníctve.
3D tlač je zariadenie, ktoré využíva digitálne 3D dáta na zostrojenie trojrozmerných objektov a deje sa to postupným nanášaním roztaveného netoxického polyméru ABS do vrstiev, čím sa tvorí trojrozmerný model. Vznikne tak produkt podľa vlastného návrhu, no využiť sa dá aj v medicíne na výrobu protéz či implantátov.
Domy z tlačiarne
Prelom v tomto spôsobe výstavby spôsobila tlačiareň Vulcan II, ktorá buduje štandardné steny budov tlačením betónovej zmesi, ktorá tvrdne postupne. Táto tlačiareň je schopná vytlačiť dva domy súčasne, čo výrazne šetrí čas aj financie oproti bežnej výstavbe. V etape, keď už steny stoja, prichádzajú robotníci a dostavajú strechu a osadia okná. Takto boli koncom decembra postavené dva domy súčasne a celý proces trval iba dvadsaťštyri hodín. Od roku 2014 ich bolo postavených v Mexiku a Južnej Amerike touto technológiou už 2700 a z technologického hľadiska patria medzi výnimočné. Miestnym tak pomáhajú so zlepšovaním bytovej otázky a budovaním nového domova. Autorom tejto 3D tlačiarne je spoločnosť ICON, zameraná na technológie konštrukcií.
Zámerom je pomôcť najchudobnejším
Konštrukcia novopostavených domov by mala byť pevnejšia než tie, ktoré si vybudovali vlastnými rukami z pozbieraných materiálov. Jedna z najchudobnejších štvrtí na svete je v štáte Tabasco v Mexiku, a tá by mala byť celá postavená technológiou 3D. A keďže táto oblasť je známa častými záplavami a silnými lejakmi, priorita je navrhnúť domy čo najviac odolné proti prírodným katastrofám. Obyvatelia v nich však nebudú bývať úplne zadarmo, prispieť budú musieť asi 20-30% svojho príjmu, a tak prednostne oslovili rodiny, ktoré majú mesačný príjem vo výške aspoň 75 dolárov. Rozloha domu bude okolo 50 metrov štvorcových a bude mať kuchyňu, kúpeľňu, obývaciu izbu a dve spálne. Na relax a posedenie s rodinou bude k dispozícii aj malá terasa.